Европейският цифров иновационен хъб (ЕЦИХ) „Загоре“ проведе успешно първото си дигитално събитие – уебинара Digital Café Vol. 1: Финансиране за иновации и дигитализация. Целта на онлайн срещата беше да представи възможностите за безвъзмездна финансова подкрепа по първата отворена процедура за кандидатстване за финансиране на хъба – проекта SynGReDiT – Синергия за зелена регионална цифрова трансформация на Югоизточен регион.
Събитието събра представители на малкия и среден бизнес, публичния сектор, стартиращи компании и други заинтересовани от дигитализацията и иновациите.
Лектори бяха изпълнителният директор на АРИР-Стара Загора и координиращ мениджър на ЕЦИХ „Загоре“ д-р Румяна Грозева и Христина Каспарян – директор на направление „Международно икономическо сътрудничество“ в Българската стопанска камара.
Д-р Грозева представи дейността, целите и партньорите на хъба и разказа повече за всяка от четирите услуги, които се предлагат безвъзмездно по проекта SynGReDiT – тестване преди инвестиране, обучения по дигитални умения, подкрепа за намиране на инвестиции и работа в мрежа и достъп до иновационни екосистеми.
„Фокусирали сме предоставянето на услугите върху Югоизточен регион, но покриваме териториално цялата страна. Нещо повече, в целите на проекта сме заложили и работа с цялата мрежа от хъбове и обмяна на клиенти с тях. Главната ни задача е да подпомогнем бизнеса и публичния сектор в тяхната цифрова трансформация, което да има своето положително въздействие върху заобикалящата ни среда“, каза тя.
Христина Каспарян добави детайли за различните услуги, като акцентира върху важността и ролята на една от тях – оценка на дигиталната зрялост. „Услугата дава представа за нивото на дигитална зрялост на бизнеса. Обикновено има неща, които компаниите пропускат, тъй като фокусът им е повече върху развитието на самия бизнес. Инструментът за оценка на дигитална зрялост e не само задължително условие при кандидатстване, но и много полезна дейност, защото помага на компаниите да имат цялостна картина на състоянието към момента, възможностите за подобрения и т.н“, посочи тя.
Събитието привлече широка аудитория, включително представители на микро, малки и средни предприятия, както и предприемачи и стартиращи компании с иновативни идеи.
Участниците в уебинара имаха възможност да задават своите въпроси директно на експертите, като същевременно с това получиха насоки за успешно кандидатстване и използване на предоставените услуги.
Повече информация относно отворената процедура за финансиране по SynGReDiT ще намерите ТУК.
Последвайте ни в социалните мрежи (Facebook, Instagram, LinkedIn), за да научавате първи за предстоящи събития и възможности за финансиране.